Quantcast
Channel: tippek-trükkök – Textilország
Viewing all 44 articles
Browse latest View live

Kinyúlt nyakú pólók megmentése

$
0
0

Nem rég vettem az egyik népszerű ruházati boltban egy-két egyszerű pólót magamnak. Semmi extra, basic kategória, amire mindig szükség van. Szóval megtetszett a szín, megvettem. Egy azaz egyetlen mosás után a nyakkör a a képen látható módon nézett ki (30 fokon mosva). Mintha a kutya szájából rángattam volna elő. Gyakorlatilag hordhatatlan lett. Sajnos úgy tűnik némely gyártónál a basic egyenlő a silány minőséggel. 

CAM00026

Egyértelműen gyártási és nem anyaghibáról van szó. Anyaga egyszerű egyfalas pólóanyag, amiben nincsen rugalmas szál. A póló nyakszegését a saját anyagával oldották meg, amivel alapvetően semmi gond nincsen. Amikor nyakkört szegünk a szegőnek rövidebbnek kell lennie mint maga a nyakkör. Varrás közben megnyújtva kell(ene) hozzávarrni a szegőt a nyakkörhöz, így elkerülhető a fenti hiba. Hogy ezt nem tudja egy neves gyártó cég? Hmm… Egyébként nem ez az első eset, hogy ilyesmibe futok bele. Lehet, hogy legjobb lett volna visszavinni és reklamálni, viszont a blokk már nem volt meg így mentettem ami menthető. Mutatom hogyan.

Egyszerű megoldással orvosolható a probléma. Mindössze keskeny gumiszalagra vagy gumicérnára van szükség. Én ez utóbbit használtam. A nyakkör belső részén a varrásnál apró lyukat vágtam és egy biztosítótű segítségével belefűztem a gumicérnát. A megfelelő méretre húztam, elcsomóztam, és a csomót a nyakkörbe igazítva eltüntettem. Így azért még hordható. Ha nem szeretnénk, hogy embertársaink túlságosan belátóak legyenek, ezzel a módszerrel javíthatunk a túl mély dekoltázsú felsőkön is.  

CAM00029

 

Share


Lyukas pólók javítása

$
0
0

Van egy kosaram amiben a kisebb-nagyobb javításra szoruló ruhákat gyűjtögetem. Ha akad egy kis nyugalmas szabadidőm – ami mostanában a legkisebbem aktivitása okán igen ritkán fordul elő – sorra veszem és javítgatok néhányat. Most két lyukas póló került a kezeim közé. Igaz csak egész kis lyukak keletkeztek rajtuk, de az ilyenekből szoktak lenni az egyre nagyobbak, egyre kevésbé javíthatók, úgyhogy a forgalomból kivonva a kosárban várakoztak egészen eddig. Rejtélyes módon a lányom pólói mindig ugyanazon a helyen lyukadnak ki.  Úgy látszik az iskolában van valami pólók kilyukasztására szakosodott akármicsoda. Nyomozásba nem kezdtem, inkább nekiláttam a javításnak. Mutatom mit tegyél, ha Nálad is akad otthon hasonló balesetet szenvedett gyerekpóló.  

lyukak a pólókon

Kedvenc pólókról nehéz lemondani. Az apró lyukakkal viszonylag könnyű elbánni, érdemes is minél előbb orvosolni a problémát. A lyukat színben harmonizáló cérnával, néhány öltéssel húzd össze!

Ezzel akár készen is lehetnénk, de nem. Jó lenne eltüntetni a varrást, mert mi tagadás azért így is látszik.

hőre puffadó festékek

Itt jön a képbe az igen hasznos hőre puffadó festék. Érdemes belőle beszerezni néhány színben. A gyerekeknek is remek, unaloműző elfoglaltság a szünet idejére, hiszen sok mindent lehet vele dekorálni és lám javításra is jó. 

A lovas pólónál az összevarrt lyukhoz nyomtam négy kis sárga pöttyöt, majd még három helyre hasonlóképp. Így apró virágok lettek a pólón. A bicajos leányzó esetében adottak voltak a szívecskék, úgyhogy a lyukra szívecske került. Még pár helyre nyomtam a pink festékből, hogy harmonikusabb legyen az összkép. Ezután már csak meg kell várni amíg a festék megszárad és óvatosan átvasalni, hogy a festék a hő hatására felpuffadjon. Nem szabad rányomni a vasalót, elég ha a hátoldala felől fölé tartod pár percig míg kellőképp átmelegszik. Akár hajszárítót is használhatsz a festék felmelegítésére. A lovas pólónál a virágok közepébe még varrtam egy-egy gyöngyöt is.

 

Használhatod ezt a módszert kimoshatatlan foltok, esetleg nagyobb lyukak eltüntetésére is. Lényeg, hogy a pólóhoz színben harmonizáló festéket és mintákat használj! Nos tetszik az ötlet?

 

 

Share

Ruhaklinika házilag – bevezető

$
0
0

Nem mindenkinek szívügye, hobbija a varrás. Nem is kell, hogy az legyen. Ruhákat azonban mindenki hord és bizony megesik időnként, hogy ruháink kisebb nagyobb javításra szorulnak. Hasznos dolog, ha legalább az apróbb tennivalókat Te magad is el tudod végezni és nem kell rögtön szakemberhez szaladni. A most következő sorozatban szeretném összeszedni a leggyakoribb ruhaklinikai eseteket és azok orvoslását.

ruhaklinika

Az interneten már számos oldallal találkozhatsz ahol mindenféle tanácsok, videók, leírások segítenek a témában. Ezt a bejegyzéssorozatot egyfajta összefoglalónak szánom. Amiről sokan sokszor írtak arról hosszas okfejtésbe nem kezdenék. A leghasznosabbakat összeszedem és belinkelem, hogy egy kupacban legyenek. Magam is írtam már jó néhány bejegyzést a témában, ezeket is egy csokorba gyűjtöm.  Mindemellett lesznek új írások is, főképp olyan hibák orvosláshoz amikről általában kevés szó esik. Előre is elnézést kérek a haladó hobbivarrónőktől, ez a sorozat nekik talán unalmas lesz. A kezdőknek azonban reményeim szerint hasznosnak bizonyul majd.

Kezdjük az alapokkal!

ESZKÖZÖK

Ahhoz, hogy a ruháidon jelentkező alapvető javítási munkálatokat el tudd végezni szükséged lesz pár hasznos eszközre. Nem kell feltétlenül varrógépbe beruházni, persze ha komolyabban érdekel a téma ez sem árt :)

Lássuk mik azok amikre mindenképp szükséged lesz:

  • varrócérnák
  • kis varró olló
  • néhány varrótű
  • tűbefűző
  • gombostű
  • néhány biztosítótű
  • mérőszalag
  • gombok  

Ha nulláról indulsz akkor nyugodtan vegyél egy kis készletet, amiben ezek az alapdarabok megtalálhatók. Bármelyik rövidáru boltban, alkalmanként a vegyes boltokban is kaphatók kisebb-nagyobb készletek. Ha már van otthon ez-az, akkor azokat tedd egy helyre! Legyen egy helyes kis dobozkád, kosarad amikben a varrós dogokat tartod. Az újonnan vásárolt ruhákhoz kis tasakban általában mellékelnek pótgombokat. Ezeket is gyűjtögesd egy helyen! Ami nincs otthon azokat szerezd be! Igazán nem nagy beruházás, ám bármikor szükség lehet ezekre az eszközökre.

Hasznos ha van egy varratbontó is a készletben. Ezzel sokkal könnyebb bontani, mint ollóval. Szintén kapható a legtöbb rövidáru boltban. Így néz ki:

A tűbefűző igen hasznos kis mütyűr. Nem szégyen ha nem olyan biztos a kezed, hogy elsőre betalálj a cérnával a tűbe. Lehet, hogy a szemed nem olyan jó vagy a kezed remeg, sebaj! Használd a tűbefűzőt bátran! Az eszköz nem egyéb, mint egy meghajlított vékony drótszál, aminek van egy kis fogója. A legáltalánosabb ez az alábbi fejmintás befűző:

tűbefűző

Így használd:

  1. A tűt az egyik, a befűzőt a másik kezedben tartva, a vékonyka drótot vezesd át a tű nyílásán!
  2. A drót nyílásán keresztül fűzd be a cérnát nagyjából 5-10 cm hosszan!
  3. Fogd hozzá a cérna befűzött végét a cérnához, majd húzd ki a tű nyílásából a tűbefűzőt!
  4. A cérnát ezzel be is fűzted.

A folytatásban: Inspiráló varrókészletek 

 

 

Share

Ruhaklinika házilag – problémás pólók

$
0
0

Nyári szünet végére érve folytatódik a ruhaklinika sorozat. Az óvoda és iskola kezdés nem kis anyagi terhet ró a családokra. Új iskolaszerek, könyvek, új ruhák. Kis ügyességgel a ruhavásárláson sokat lehet spórolni. Érdemes átnézni a javításra szoruló ruhákat, de még a kinőtt darabokról sem kell feltétlenül lemondani. Most a pólók, felsők körüli problémákat járjuk körül.

Ebben a témában már sok minden szóba került itt a blogon. Legyen ez most egyfajta összefoglaló. A képekre kattintva olvashatod a kapcsolódó bejegyzéseket.

Lássuk mik a leggyakoribb javítani valók!

1. APRÓBB LYUKAK, FOLTOK JAVÍTÁSA

Megesik, hogy apróbb lyukak, foltok keletkeznek a pólókon ezeket többféle módon is orvosolhatjuk. Az egyik ilyen a festés.

EBBEN a bejegyzésben a hőre puffadó festék használatáról írtam.

Kattints ide!

EZT a fiú pólót is textilfestékkel renováltam, de némi varrás is szerepet kapott.

Kattints ide!

ITT szintén foltos póló és egy szoknya kapott új színt és új esélyt.

Kattints ide!

A javításba, dekorálásba bevonhatjuk a gyerekeket is. Garantáltan élvezni fogják, ahogy az én gyerekeim is ENNÉL a pólónál.

Kattints a képre!

Másik módszer a foltok, lyukak, egyéb kisebb-nagyobb sérülések eltüntetésére ha valamit rávarrunk. Ez lehet gomb, gyöngy, flitter, applikált minta, lányoknál masni és még sok egyéb. Rátétként használhatjuk egy régi, már nem hordható ruhadarab mintáját, mint én is ENNÉL a póLÓnál :)

Kattints ide!

EZ is egy hasonló megoldás fiús változatban.

Kattints ide!

ITT egy másik applikált minta szintén fiúknak.

Kattints ide!

EZ is egy hasonló.

Kattints ide!

EBBEN a bejegyzésben is vannak ötletek festésre, rátétre egyaránt.

Kattints a képre!

 

Pár éve volt egy pólódekorálós pályázatunk itt a blogon.  ITT is szemezgethettek az ötletek közül, akár unalmas pólók feljavítása akár hibajavítás is legyen a cél.

Kattints a képre!

2. KINYÚLT NYAKÚ PÓLÓK MEGMENTÉSE

Előfordul, hogy a pólók nyaka pár mosás után kinyúlik, hullámos lesz. Ezt a problémát is könnyen kezelheted. Olvasd el ITT, hogy hogyan!

Kattints ide!

3. KINŐTT FELSŐK ÚJRAHASZNOSÍTÁSA

A kinőtt ruhák problémája minden kisgyermekes családban jelen van. Ha kinövi a gyerkőc a felsőt, kivillan a pocak, rövid az ujja mehet a zsákba a karitatív szervezeteknek vagy kisebb testvérnek, rokonoknak, neadjisten a kukába landol. Azonban némi kreativitással meghosszabbíthatod az élettartamát és ezzel pénzt is spórolhatsz. Az alábbiakban mutatok pár ötletet.

  • Toldhatsz egy másik kinőtt pólóból kisebb-nagyobb darabot az aljához, máris hordhatóvá tetted.
  • Ha még elég hosszú, de az ujja már rövid, akkor elvághatod és rövid ujjú felsőként használható.
  • Ha rövid az ujja toldhatsz hozzá.

Pólóanyagokhoz használj gömbhegyű jersey varrótűt és a varrógépeden lévő overlock programot!

Nagyobb maradék anyagot hozzátoldva készülhet a kinőtt pólóból ruha, mint ENNÉL a pólónál.

Kattints a képre!

Nem olyan régen kaptam egy kedves üzenetet a Facebookon Ivettől aki a blogot olvasva kedvet kapott az újrahasznosításhoz.

“Decemberben találtam Rád először, teljesen véletlen és felfigyeltem a póló újrahasznosításaidra! A kislányunk januárban kezdte az ovit és pont ezzel egyidőben egy méretet ugrott. Eszem ágában se volt neki új rucikat venni, így egy-két tanácsod alapján elkezdtem bővíteni azaz nagyítani a ruhatárát! … majd rákaptam! Azóta bármiből bármit képes vagyok felhasználni! Ha megengeded linkelem neked a már elkészített ruháit. Függő lettem 6 hó alatt több mint 70 ruhát csináltam neki van amit harmadjára is átvarrtam. Van sok amit teljesen refashion pl. naciból bugyika! A kislányom nagyon szereti sőt, ő is kapott már varrógépet és varr is vele.”

Ivett munkáit ITT nézhetitek meg.

Kérdésed van? Nálad van olyan javítani való a pólókon, amiről itt nem esett szó? Írd meg nyugodtan!

 

Share

Ruhaklinika házilag – Csináld a felhajtást!

$
0
0

Házi ruhaklinika sorozatunk most következő részeiben a nadrágok körül időzünk. Tény, hogy a nadrágokkal sok gond lehet, akár gyerek akár felnőtt méretről legyen szó. Túl hosszú, túl rövid, szűk, bő, kikopott, kiszakadt, cipzárt kellene cserélni. Ebben a bejegyzésben a leggyakoribb gondot, a túl hosszú nadrágszár esetét kezeljük.

Vágjunk is rögtön a témába!

TÚL HOSSZÚ – NADRÁGFELVARRÁS HÁZILAG

Gyakori probléma, hogy a megvásárolt nadrág mindenhol passzol, csak éppen hosszú a szára. Ha nem szeretnél nagy felhajtást csinálni* a dolog körül és van némi elszántságod, varrógéped, akkor legegyszerűbb ha magad végzed el ezt a nem túl bonyolult műveletet.

(*értsd: varrónő vagy szabadidővel rendelkező, készséges rokon, ismerős felkutatása, meg/felkérése, elvitel, próba, várakozás, pénztárca nyitogatás, mélyére nyúlás vagy sűrű hálálkodás, bonbon stb. vásárlása köszönetképpen stb…)

Az alábbiakban röviden összefoglalom az legalapvetőbb tudnivalókat.

GYEREKNADRÁG

Ha a gyerek nadrágja hosszú, szinte biztos, hogy nem érdemes levágni belőle, hiszen pár hónap és belenő. Az esetek többségében nem szükséges a nacit a szekrény mélyére száműzni és megvárni a megfelelő lábhosszt. Egyszerűen felhajtva is hordható. Amúgy is divat a boyfriend fazonú nadrág, aminek egyik jellegzetessége a felhajtott szár. Nem csak farmernél menő.

Ha a nadrág jellegénél fogva kifelé hajtva nem szalonképes (pl. egy alkalmi, ritkábban hordott darab), akkor a felesleges hosszt hajtsd befelé és így levarrhatod kézzel vagy varrógéppel. Sőt szűkebb szárú fazonnál nem is feltétlenül szükséges levarrni. Csak behajtod és kész.

Mi a teendő akkor ha hosszigazításra szorul a nadrág?

AMIRE SZÜKSÉGED LESZ

  • mérőszalag
  • jelölő kréta
  • gombostű
  • olló
  • varrógép

MÉRJ ÉS JELÖLJ!

  • Első lépésként fel kell próbálnod a nadrágot.
  • Vedd fel a cipőt, amivel leggyakrabban hordod majd!
  • Ha tudsz kérj meg valakit, hogy a jelölésnél segítsen!
  • Állj egyenesen és a segítőd hajtsa befelé a nadrág szárát a megfelelő hosszra!
  • Gombostűvel pár helyen tűzze meg!
  • Ülj le és ellenőrizd, hogy a ülve is jó lesz-e a hossz! Nem kúszik-e túl magasra.
  • Vedd le a nadrágot és egy jelölő krétával vagy szappan darabbal pár helyen jelöld meg a felhajtás élét!
  • Vedd ki a gombostűket és ellenőrizd a berajzolt jelöléseket! Nem gond, ha nincsenek teljesen egy vonalban. Vedd az átlagot!
  • Mérd meg! Ez lesz a kívánt hossz.  Ennyivel kell rövidíteni a nadrágot, de NEM ezen a vonalon kell elvágni!
  • Kell még a ráhagyás. 2-3-4 cm varrásráhagyással számolhatsz a nadrág anyagától és fazonjától függően.
  • A nadrágot hajtsd félbe hosszában és fektesd egymásra a két szárát!

VÁGNI VAGY NEM VÁGNI

Az, hogy el is kell-e vágni a nadrág szárából attól függ mennyire hosszú. Ha mindössze 3-4 cm a fölösleg, azt egyszerűen befelé hajtva levarrhatod.

Ha 5-6 vagy akár több cm-el is hosszabb a nadrág akkor már érdemes elvágni.

Vegyük például, hogy 8 cm-el kell rövidebbre venned a nadrágot. Ekkor 3 cm varrásráhagyást figyelembe véve 5 cm-t kell levágnod a szárakból. Mérd ki a levágandó részt és a fentebb említett módon egymásra hajtott szárak közül először a felül lévő szárból, majd az alul lévőből is vágd le a fölösleges részt! Figyelj, hogy mindkettő egyforma legyen!

A VARRÁS MENETE

A nadrágot felvarrhatod egyszer visszahajtva vagy duplán behajtva. Előbbi esetben cikk-cakköltéssel, esetleg overlock öltéssel tisztázd el a széleket! Ha duplán hajtod, akkor erre nincsen szükség. Már csak annyi a teendőd, hogy a nadrágot kifordítod, felhajtod és megtűzöd a varrásráhagyást, majd körbevarrod a nadrágot.

A varráshoz farmernadrágnál használj farmervarró tűt vagy legalább 100-as vastagságút! Eredetibb hatást érhetsz el, ha olyan színű cérnát használsz amilyennel a farmert varrták. Ez legtöbbször valamilyen sárga árnyalat. Más anyagú nadrágnál általában az a legjobb, ha az anyag színével azonos cérnát választasz.

Nagyjából ennyi. Leírva sem túl bonyolult, megcsinálni pedig még egyszerűbb. Érthető volt? Jó lenne látni is? Ha sikerül végre úrrá lennem a technika ördögén, akkor videót is kreálok. Persze csak ha szeretnétek. Nos?

 

Share

Ruhaklinika házilag – nadrághosszítás

$
0
0

A Ruhaklinika sorozatunk keretében még mindig a nadrágok körül időzünk. Legutóbb a nadrágfelvarrással, most pedig a nadrág hosszítással foglalkozunk. A hosszítás kérdése a gombamód növekvő gyerekek esetében merül fel leginkább. Örök probléma, hogy szezonról-szezonra bokalengetőkké válnak a nadrágok. Ilyenkor nem kell feltétlenül szaladnod a ruházati boltba, némi ügyességgel meghosszabbíthatod a nacik élettartamát.

Névtelen-1

AMIRE SZÜKSÉGED LESZ

  • Kinőtt nadrágra, ami popsiban még tökéletes, de a szára már rövid. Biztosan akad pár a szekrényben.
  • Varrógépre és némi varrástudásra.
  • Passzé anyagra. INNEN beszerezheted.

Most lépésről-lépésre megmutatom, hogyan toldottam meg kisfiam kinőtt farmernadrágját, aminek ráadásul még a térde is kikopott.

NÉHÁNY JÓTANÁCS

Ezzel a módszerrel a legtöbb gyereknadrág élettartamát meg tudod növelni, legyen akár farmer, akár szabadidő nadrág vagy leggings. A passzérész hosszát kedved szerint növelheted. Akár hosszabbra is szabhatod a szükségesnél, amit használat közben fel lehet hajtani és ahogy nő a gyerkőc egy darabig vele nő a nadrág is. A szűk passzérész nagy előnye még, hogy télen kényelmesen belefér a csizmába is.

A fenti esetben meghagytam a nadrág szárát, és alá varrtam a toldást. A másik megoldás, hogy a nadrág felhajtását levágod és közvetlenül a szárához varrod a passzét. Ha nagyon bő a nadrág szára, kicsit be is lehet szűkíteni, de mivel a passzé rugalmas anyagú, varrás közben megnyújtva, szépen hozzá lehet igazítani a bővebb szárú nadrághoz is.

AMIT A PASSZÉ ANYAGRÓL TUDNI KELL

A passzé anyag rugalmas szállal kevert, kényelmes, pamut alapú textil. 95% pamut, 5% lycra összetételű, 45 cm széles csőkelme, ami Textilország webáruházában is kapható. Használat előtt be kell avatni, mert magas pamuttartalma miatt hosszában valamennyit zsugorodik. A beavatási szertartás lényegéről ITT írtam korábban. A sötétebb színek első egy-két mosásnál enyhén engedhetik a színüket, ezért is érdemes avatni az anyagokat szabás-varrás előtt.

passzék

A passzé nemcsak nadrágok, hanem akár felsők ujjának hosszabbításához, pólók nyakrészéhez, és kismamanadrágok pocakrészéhez is remekül használható. Farmernadrág kismamanadrággá alakításáról ITT olvashatsz bővebben, és varrásleírást is találsz. Vastagabb mint a pólóanyagok általában ezért, babanadrágok, melegebb pólók, felsők, sapkák is készülhetnek belőle.

Sapkák passzé anyagból

Share

Ruhaklinika házilag – gondok a cipzárral

$
0
0

Ruhaklinika sorozatunkban most a cipzárak körüli gondokat vesszük górcső alá, melyekkel bizony több probléma is adódhat. A húzózárak fémből vagy műanyagból készülhetnek. Lássuk mik lehetnek a leggyakoribb gondok!

aDSCF6115

A húzózár  szorul

“Az új cipzárak szinte kivétel nélkül meghálálják, ha a fém fogakat mielőbb száraz szappannal vagy grafit ceruza hegyével, a műanyagból készülteket pedig pl. gyertyaviasszal, azaz sztearinnal áthúzva „megkenjük”. Ez a spirál fogazatúaknál is előnyös. A „megkent” zárláncon a kocsi mozgása simává és könnyűvé válik. A súrlódás csökkentő anyag feleslege pedig a kezelést követően tiszta ronggyal letörölhető.” forrás: ezermester.hu

Előfordul, hogy a ruhadarab egy pontján megakad a húzózár. Egyszerűbb esetben ennek oka lehet egy le nem vágott cérna, de komolyabb varráshiba is okozhatja. Elképzelhető, hogy varráskor nem hagytak elég helyet a cipzár húzókájának  vagyis kocsijának, ezért valami az útjába kerül és megakad. A javítása körülményes, ezért mindig ellenőrizd, hogy a megvásárolni szándékozott ruhadarabon a húzózár akadálytalanul működik-e!  Egy-két fel-le húzással megspórolhatsz egy visszautat a boltba.

A fogak nem kapcsolódnak

Ezt általában a cipzár kocsijának a kopása okozza. Egy lapos fogóval a kocsi két oldalán lévő oldalvezetőt kell  finoman összenyomni. Ezzel  legtöbbször orvosolható a probléma.

Leesett vagy nem javítható a húzóka

Ebben az esetben a kocsi cseréjére lehet szükség. Erről bővebben az ezermester.hu oldal cikkében olvashatsz.

Cipzárcsere

Megesik, hogy az egész húzózárat ki kell cserélni. Nadrágokon ez viszonylag könnyen megoldható házilag is. Ennek mikéntjéről a hobbizona.hu oldalon részletes, fotókkal illusztrált leírást találsz. Kattints a képre!

 

Az érdekesség kedvéért álljon itt néhány ötletes megoldás a húzózárak egyéb felhasználására. A képre kattintva tovább nézelődhetsz a Pinteresten.

zip

Share

A legnépszerűbb jelmezek –Így dekorálj királylány jelmezt!

$
0
0

Sorozatunk első részében arról volt szó, hogyan készítheted el egyszerűen egy királylány, hercegnő vagy tündér jelmez alapját. Röviden,végy egy egyszerű felsőt, ami lehet bármilyen egyszínű póló, trikó! Ez képezi majd a ruhaköltemény felső részét. Az aljához pedig szükséged lesz egy egyszerű téglalap szabású anyagra, amit megfelelő hosszúságúra vágsz, összevarrsz, a derekát gumiszalaggal behúzod és felszeged. Ha szeretnéd hozzá is varrhatod a felső részhez.

A királylány, hercegnő, tündér jelmezek sava-borsa a dekorációban rejlik. Itt szabadon engedheted a fantáziádat. Nézd meg milyen anyagok, kellékek vannak otthon! Minden jó ami fényes, csillog, selymes, csipkés. Kis darabokból is remek kiegészítőket tudsz készíteni a ruhákhoz. Lássuk miket és hogyan!

MASNIK

Masnik készítéséhez használhatsz különböző szélességű szatén vagy organza szalagokat, fényes anyagokat, gyapjú vagy barkácsfilcet, csipkéket.

forrás: fashionspassion.com

TEXTIL VIRÁGOK

Csodálatos virágokat is készíthetsz a különböző textilekből. Érdemes kihasználni a műszálas anyagoknak azt a jellegzetességét, hogy hő hatására az anyag széle megolvad. Ezzel a módszerrel szép kis virágszirmokat lehet készíteni, amik összevarrva virággá formálhatók. A módszerről részletesen a  webáruház ingyenesen letölthető szabásmintái között találsz útmutatót. Kattints a képre!

Még néhány technikai megoldás képekben:

FODROK

Fodor készítéséhez csupán egy jó hosszú textilcsíkra lesz szükséged, ami lehet tetszőleges szélességű, és készítheted szalagból vagy bármilyen más fényes anyagból. Ha az anyag széle foszlik érdemes a felszegni az anyagot.

Az anyag egyik hosszanti szélét be kel ráncolni. Ezt megteheted kézzel úgy, hogy nagy fércöltésekkel varrod végig az anyagot, majd behúzod. Ha varrógéppel készíted a fodrot a leghosszabb egyenes öltésmódot válaszd, és az egyik szálat meghúzva ráncold be az anyagot. Alsó szálként használhatsz gumicérnát is. Erről a smokkolásnál írtam bővebben.

A fodrokat felvarrhatod a ruha aljára, ujjára, derekára. Díszítheted vele a nyakrészt tetszésed szerint.

EMS-DHL-Free-shipping-girls-Flowers-Ruffles-Tiers-princess-Corsage-summer-party-Holiday-Sash-Easter-dress

GYÖNGYÖK, STRASSZOK, FLITTEREK

Ezek az apróságok nagyon egyedivé, izgalmassá teszik a ruhákat. Felvarrásuk noha időigényes kézimunka, de a végeredményért megéri a fáradságot.

 

Sorozatunk következő részében jönnek a fejre valók. Koronák és tiarák készítésével folytatjuk.

Share


Nem tudod miből van? Gyújtsd meg!

$
0
0

Új gyapjúfilc beszerzési forrást keresgéltem a napokban, mivel hiányzik pár színárnyalat, amire szükségem lenne a filc sütik készítéséhez. Mintát kértem egy hazai webáruháztól, ahol csábítóan sok szép szín kapható, jó áron. A kézhez kapott anyag rögtön gyanút ébresztett bennem. A 40% gyapjú tartalommal hirdetett anyag ugyanis 100% műszál, abból is a gyengébb minőség.  Ha fontos az alapanyag milyensége, minősége, nem árt kicsit tájékozódni, mielőtt az ember bevásárol.

Ha benned is gyanú ébred az alapanyagot illetően, nem kell komoly laboratóriummal rendelkezned, hogy legalább nagy vonalakban meg tudd állapítani az összetételét. Egyszerű lángpróbával elég jól tesztelhetők az egyes anyagok.


20150220_112015

Sajnos a textilkereskedelemben, ruhaiparban is jelen van a trükközés. Nem ritka, hogy a túlnyomó részben műszálas anyagokat úgy adják el, mintha a természetes szál lenne magasabb, felcserélve a százalékokat. Sőt gyakran előfordul, hogy a tapintásra is érezhetően műszálas anyagú ruhadarabra a 100% pamut feliratú címke kerül.

Amikor az ember interneten vásárol még nagyobb a csalás-csalódás veszélye, hiszen nincs lehetőséged megtapogatni, jobban szemügyre venni az anyagot. Ha nagyobb mennyiségű anyagot szeretnél interneten keresztül vásárolni, előtte mindenképpen érdemes mintát kérni. Tapasztalatból mondom, mert bizony velem is megesett már, hogy lelkesen rendeltem, örvendezve, hogy milyen jó áron sikerült beszereznem az anyagot, majd hideg zuhanyként ért amikor a minőséggel szembesültem. A webáruházak általában nem zárkóznak el, szívesen küldenek díjmentesen termékmintákat.

Ha szeretnéd tudni, hogy nagyjából milyen összetételű az anyag, esetleg nem vagy biztos abban, hogy a megfelelő összetételt adták meg, nincs másra szükséged mint gyufára.

Vágj egy darabot az anyagból és gyújtsd meg a sarkát! Figyeld meg hogyan ég, milyen a szaga, a hamuja! Ezekből megállapítható az anyag összetétele.  Nézzük a főbb tulajdonságokat!

PAMUT, LEN

Égés: gyors, nagy lánggal égő, tovább izzó, erősen füsstölő

Szag: égett papírhoz hasonló

Égéstermék: világosszürke hamu

VISZKÓZ

A pamuthoz és a lenhez hasonlóan ég, mivel cellulóz alapú, de vegyileg előállított anyag.  A fentiektől inkább tapintásra különböztethető meg némi gyakorlattal.

GYAPJÚ, HERNYÓSELYEM

Égés: lassan kis lánggal ég, hamar elalszik

Szag: égett hajszagú

Égéstermék: sötét, szétmorzsolható, salak-szerű

MŰSZÁLAS ANYAGOK

Égés: anyagtól függően gyorsan vagy lassabban gyulladó, olvadó, nyúlós olvadékú, csöpögő

Szag: szúrós ecet-, vagy műanyag szagú

Égéstermék: minden esetben kemény, szétmorzsolhatatlan olvadék

KEVERT SZÁLAS ANYAGOK

A többféle szálból készült textilek esetében a  fenti jellemzők egyszerre jelentkeznek. A dominánsabb, nagyobb mennyiségű alapanyagra jellemző tulajdonságok intenzívebben a másik kevésbe. Az én esetemben például a 40% gyapjú, 60% műszál tartalmú filc anyagnál kellett volna éreznem a szerves égésre jellemző szagot, lett volna némi salakszerű égéstermék. Ezzel szemben az anyag egyszerűen megolvad, mint a műanyag.

A lángpróba tehát adhat némi támpontot, ha szeretnél többet tudni a textilek alapanyagairól. Próbáld ki Te is, ha fontos számodra a minőség, a korrekt tájékoztatás és nem akarod, hogy megvezessenek!

Share

Kinőtte? Hosszabbítsd meg!

$
0
0

Amikor évszakváltásra kerül a sor nekilátok szanálni a gyerekek ruhatárát. Ilyenkor megdöbbenve szembesülök azzal, hogy mennyit nőttek pár hónap alatt. Az ősszel még tökéletes felsők, pocakvillantóvá és rövid ujjúvá, a nadrágok bokalengetőkké váltak a tél folyamán. Persze nem kis összeg új ruhákkal feltölteni a gardróbot. Ilyenkor szoktam mentőakcióba kezdeni. Ez történt most is, amikor a szekrény mélyéről kezembe került ez a felső. Mivel az egyik kedvenc volt, meg kellett menteni.

kDSC_0375

Ha Nálatok is előfordul, hogy a gyerekruhák összemennek egyik szezonról a másikra, és szeretnél kis kreativitással némi pénzt megspórolni, olvass tovább és mutatok egy egyszerű módszert.

Nincs is másra szükséged mint egy kinőtt pólóra, passzé anyagra és varrógépre.

Ehhez a felsőhöz fekete passzé anyagot választottam. Textilország webáruházában sok szép színben kapható ez a praktikusan felhasználható anyag.

kDSC_0380A passzé anyagból először kiszabtam a megfelelő méretű toldást a póló aljához és ujjához.  Ez minden pólónál egyedi. a mérettől függően. Lényeg, hogy ha például 5 cm-el szeretnéd megtoldani a pólót akkor kb.12 cm legyen a magasság. Ebben benne van a varrásráhagyás is.  A szélesség a póló szélességével nagyjából egyező, inkább picit kisebb legyen!

 

kDSC_0383Az ujja és az alja toldást egyenként, színt-színnel szemben (igen, a passzénak is van színoldala) félbe hajtottam és összevarrtam a rövidebbik oldalon, kb 1 cm szélesen, sima egyenes öltéssel. Tisztázni itt nem kell!

 

kDSC_0384A varrást széthajtottam, majd félbe hajtottam az anyagot úgy, hogy a varrás belülre kerüljön.

 

kDSC_0388

kDSC_0387A széleket cikk-cakk öltéssel összevarrva tisztáztam.

 

kDSC_0391A toldásokat a helyükre illesztettem, úgy hogy a toldások széle a póló szegése fölött legyen kb. fél cm-rrel.

kDSC_0394Nem szoktam fércelni a varrandó részeket, de ez esetben az ujja toldásnál praktikus megoldás, mert varrás közben így nem csúszik el az anyag. Tehát néhány fércöltéssel rögzítettem a toldást a póló újjához, majd színoldaltól a két meglévő varrás között, egyenes öltéssel végigvarrtam. Mivel azonos színű cérnám nem volt, szándékosan elütő színt választottam. A férccérnát a varrás végeztével eltávolítottam.

kDSC_0397Ugyanezt megtettem a póló aljánál is. Itt elegendő néhány gombostűvel rögzíteni a toldást.

kDSC_0399Ezzel készen is van a meghosszabbított élettartamú felső. Újra tökéletes a méret, egy szezont még biztosan kibír. :)

Passzé anyagot ITT találsz sokféle színben!

Share

Viszlát Zokni Mukik!

$
0
0

A fél pár zoknik rejtélyének megoldására számtalan elmélet kering. Van aki Murfhy törvényét emlegeti, más a lakáson belül fellelhető titokzatos fekete lyukakról beszél. Létezik olyan elmélet is, miszerint a mosógép egyfajta tér-idő görbét generál, ami magába szippantja  párok egyik tagját, hogy aztán soha többé ne találjanak egymásra. Lehet, hogy léteznek a Zokni Mukik, akik az éj leple alatt lopkodják el a fél pár zoknikat, amit aztán hálózsákként használnak. Nem tudom mi az igazság, de náluk a helyzet úgy tűnik megoldódott. Isten hozott Roddy!

20150225_165823

Lehet, hogy már mindenkinek van ilyen otthon és csak én vagyok későn ébredő. Mindenesetre jobb később mint soha. A fél pár zoknik neuralgikus problémája, a keresgélés, párosítgatás sziszifuszi, időrabló tevékenysége immár a múlté. A dolog működni látszik. Már korábban is gondolkodtam, hogy jó lenne valamiféle zoknicsipesz. Egyszer láttam is a egy boltban méreg drágán, ami jól elvette a kedvemet, maradt hát a zoknikáosz. Aztán nemrég, hirtelen felindulásból rákerestem a neten és ugyanilyen hirtelenséggel meg is rendeltem pár csomag zoknicsipeszt. Még ki sem fizettem, másnap már csengetett is a postás és boldog zoknicsipesz tulajdonos lettem. Többféle színben is kapható, így a család minden tagjának lehet saját színe.

Ahogy megérkeztek a csipeszek rögtön összeszedtem a lakásban fellehető összes zoknit, a szennyest, a tisztát, mindet. Láss csodát, a Zokni Mukik megijedhettek, vagy a fekete lyuk hirtelen kiköpte a fél párokat, mert szinte az összes magányos zokni párra talált.  Új rendszer vette kezdetét, ami így néz ki nálunk:

A szennyes zoknik tárolására egy külön kosarat rendszeresítettünk. A csipeszek egy másik kis kosárban várnak bevetésre a fürdőszobában. A családtagoknak kutya kötelessége nem szerteszét hagyni a levetett zoknikat és rögtön összecsíptetni a csipesszel. Ha ez elmarad akkor némi irgum-burgum, vagy jobb esetben nagy beletörődő sóhaj kíséretében anya pótolja az elmaradt csíptetést.  A dolog innentől megy mint kés a vajban. A szennyes zoknik immáron egymáshoz rögzítve várják, míg a hasonló színű ruhákkal mosásba kerülnek. Együtt mosódnak, centriződnek, száradnak a szárítógépben vagy lógnak a szárítón. Száradás után a csipeszek visszakerülnek a kis kosárkába, a zoknik pedig összegombócolva a fiókokba.

Eddig működik a dolog és tényleg nagy könnyebbséget jelent egy öttagú családban. A zoknicsipesz erős, strapabíró anyagból van. Remélem hosszabb távon is bírja majd a kiképzést.

Jó szívvel ajánlom mindenkinek. Nekünk bejött. INNEN lehet megrendelni, fizetni utólag átutalással kellett.

Share

Nyomtatható vignetták

$
0
0

Igaz nem textiles téma, de mivel nyakunkon az iskolakezdés ettől függetlenül aktuális és hasznos lehet. Készítettem néhány füzetre, könyvre ragasztható vignettát a gyerekeimnek, amit szeretnék megosztani veletek is. Ha akad otthon nyomtató, A4-es matricapapír, töltsétek le és nyomtassátok ki a nektek tetszőt! Most néhány állatmintásat hoztam, de lesznek még fiúsabb verziók is. Jó móka volt elbíbelődni a szerkesztéssel, úgyhogy még elképzelhető, hogy lesz folytatás.

A nyomtatható pdf a képre kattintva jelenik meg és ingyenesen letölthető.

93 92

91 9

8 7

1 4

2 3

Share

A varrás világhálója – bevezetés

$
0
0

Idén lesz 6 éves Textilország blogja. 2010-ben született az első blogbejegyzés, a címe kissé költőire sikerült Varrni vagy nem varrni? Ez itt a kérdés! 🙂 Pontokba szedve próbáltam érvelni amellett, hogy miért is jó ha magunk varrunk.

alexander-henry-sew-now-sew-wow-cotton-white-4.png

Hat év alatt sok minden változott. Ma már nem kell érvelni a varrás és egyéb kreatív alkotó tevékenység mellett. Mostanra szinte villámsebességgel vált trendivé a handmade, rengetegen varrnak, kézműveskednek.  Van aki csak kedvtelésből saját részre, mások pedig készítőként értékesítik is kézzel készült termékeiket. Az interneten mindent megtalálsz amire a sok különböző kreatív hobbihoz szükséged lehet. Számos webáruház kínál alapanyagokat, a Pinteresten és egyéb külföldi gyűjtőoldalakon rengeteg szabásmintát, tutorialt találsz, a technikákat youtube videókon keresztül is ellesheted. Bármit megtanulhatsz, amit csak szeretnél.

Olyan bőven el vagyunk látva mindennel, hogy az már-már szédítő. Új sorozat indul most útjára. A következő bejegyzésekben, szeretnék egy kis segítséget, egyfajta iránytűt adni a kezedbe, hogy tudd merre is indulj el ha az internet óceánján szeretnél halászni. Alapvetően a varrás témáját járjuk majd körül természetesen.

MIRE VAN SZÜKSÉGED A VARRÁSHOZ?

  • ötlet
  • szabásminta
  • alapanyag
  • varrógép
  • varrási útmutató

Ez így elég egyértelmű, de számos kérdés felmerülhet a bőség zavarában. Az ötlettel azt hiszem nincsen gond, csak beírod a keresőbe ami érdekel és máris rengeteg remek ötletet találsz, akár ruhákról, kiegészítőkről, lakástextilekről  legyen is szó. Ami több fejtörést okozhat az alapanyagok, szabásminták beszerzése és maga a kivitelezés. Mivel olyan sok lehetőség van, szeretném ezeket sorra venni, kicsit kifésülni az világháló kuszaságát ezeken a területeket. Tarts velem, igyekszem sok hasznos ötlettel, információval szolgálni. 🙂

Share

A varrás világhálója – alapanyagok beszerzése

$
0
0

Ma már számos lehetőség van arra, hogy a varráshoz alapanyagot szerezz be, legyen az textil vagy rövidáru.

Ha az OFFLINE vagyis hagyományos méteráru és rövidáru boltokat, kereskedéseket nézzük kétségtelenül a Budapesten lakók vannak a legelőnyösebb helyzetben. A legtöbb nagykereskedés itt található, emellett rengeteg a kiskereskedés a legolcsóbbtól a legexkluzívabb kínálatig. A vidéki kereskedők leginkább innen vagy más nagyvárosokból szerzik be az áruikat. Minél messzebbről érkeznek annál drágább lesz a termék mire a helyi boltocska polcára kerül, hiszen a szállítási és egyéb költségek szépen feltolják az árakat.

A jó hír, hogy az internetnek köszönhetően ma már a legeldugottabb faluban élő hobbivarrónők is hozzájuthatnak bármilyen alapanyaghoz és nincsenek akkora hátrányban a nagyvárosban élőkhöz képest. Sok lehetőség kínálkozik arra, hogy jó áron szerezz be mindent, amire a varráshoz szükséged van. Ezeket majd sorra is vesszük, de most maradjunk még az offline kereskedéseknél. Mit érdemes ezekről tudni?

trikó virág

OFFLINE MÉTER-, ÉS RÖVIDÁRU KERESKEDÉSEK

Ezek a hagyományos nagy-, és kiskereskedések, ahová besétálsz nyitvatartási időben, kiválasztod a neked tetsző terméket, fizetsz a pénztárnál és hazasétálsz. Ez eddig világos mindenki számára. Ezeknek a boltoknak az előnye, hogy megnézheted, megtapogathatod az anyagokat. Rögtön látod a minőséget, valós színt.

NAGYKERESKEDŐK

Róluk azt érdemes tudni, hogy óriási árukészlettel rendelkeznek, ami saját importtevékenységből származik. Viszonteladókat, gyártókat, nagyobb felhasználókat szolgálnak ki javarészt, akik egész végeket vásárolnak. Magánemberként általában 10 méter alatt nem lehet vásárolni és ha nem teljes végeket vesz az ember, akkor az árra még vágási felárat számolnak.

Némelyiknek van kiskereskedelmi részlege is, ahol akár fél métert is kérhetsz, ám nagyjából ugyanazon az áron kapod, mint más kiskereskedelmi üzletekben. Az áraik annál kedvezőbbek minél nagyobb mennyiséget vásárolsz, és nyilván függ az anyagfajtától, alapanyag összetételtől is. Az utóbbi években elég sokat emelkedtek a nagykereskedelmi árak. A legnagyobbak diktálják az árakat, ami a kiskereskedelemre nagymértékben kihat. Sok kiskereskedő panaszkodik, hogy olyan árak vannak a nagykereskedésekben, ami miatt ők is kénytelenek emelni, hogy némi hasznot is termeljenek. Kis hazánkban nincs nagyon sok ezekből a nagykereskedőkből.  A kiskereskedők és webáruházak  többnyire tőlük szerzik be az árukészletüket, ezért ha a legtöbb helyen ugyanazokat az anyagokat, mintákat találod az nem a véletlen műve.

Ha a keresőbe beírod, hogy méteráru nagykereskedés akkor a legnagyobbakat dobja először. Ha nagy tételben szeretnél vásárolni akkor közöttük keress. A honlapjukon általában alapinfomációkat találsz. Érdemes telefonon vagy e-mailben érdeklődni a vásárlási feltételekről, valamint személyesen elmenni és felmérni a kínálatot. Webáruházuk általában nincsen, de a helyszínen lehet kapni mintaanyagokat, ami alapján a későbbiekben e-mailben is leadhatod a rendelésed, amit házhoz is szállítanak vagy futárral eljuttatnak.

KISKERESKEDŐK

Belőlük sok van a fővárosban és vidéken egyaránt. Az árkategóriák és a kínálat milyensége, minősége széles skálán mozog. Általánosságban jellemző, hogy sokan nem fordítanak különösebb gondot az online jelenlétre. A nagyobb és exkluzívabb boltoknak természetesen informatívabb honlapjuk van, a kisebbek viszont többnyire csak gyűjtőoldalakon vagy egyáltalán nem találhatók meg a neten, emiatt a vásárlóközönségük javarészt a helyi és környékbeli emberekből kerül ki.

Itt meg kell említeni a népszerű “Megbolondultunk” azaz I LOVE TEXTIL boltokat. Belőlük néhány található Budapesten a belvárosban.  Sajnos vidéki városokban és az interneten nem lehet tőlük vásárolni. Népszerűségük oka a nagyon alacsony ár és a gyorsan változó, viszonylag nagy választék. Az anyagok összetétele, minősége iránt feleslegesen érdeklődünk a boltban, többnyire nem nagyon vannak képben az eladók. A minőség az alacsony árnak megfelelően nagyon vegyes. A színhibás, műszálas, mindenféle ilyen-olyan anyag között sokszor találni kincseket. Vettem már ott nagyon jó minőségű, pamut pólóanyagot és színét többszöri mosás után is borzasztó mértékben eresztő futtert szintén.

MÉTERÁRU, RÖVIDÁRU AZ INTERNETEN

DSC_1016

Az online vásárlás virágkorát éljük, a lehetőségek szinte végtelenek. Ha online vásárolsz nincsenek térbeli, időbeli korlátok, nem kell utazgatni, szinte ki sem kell mozdulnod otthonról. Ugyan az anyagok minőségét a saját szemeddel, kezeddel nem tudod ellenőrizni, de talán ez az egy dolog az, amit ellenérvként fel tudnék hozni. Manapság már rengeteg webáruház és adás-vételi portál létezik, biztonságosan lehet vásárolni. Persze előfordulhatnak gondok, csalások, de azért az online kereskedők legnagyobb része, főleg a cégek adnak arra, hogy valóban minőségi módon szolgálják ki a vevőket. Az esetleges problémák orvosolhatók, jogilag is biztosított ennek a háttere.  Az árucsere, áruvisszaküldés vagy pénzvisszafizetés mind olyan lehetőség amivel élhet a vásárló.

WEBÁRUHÁZAK  ITTHON ÉS KÜLFÖLDÖN

ITTHON

Rengeteg webáruház van, ahol méterárut, rövidárut vásárolhatsz. Vannak hagyományos és online értékesítéssel egyszerre foglalkozó kereskedők, tehát van bolt ahová elmehetsz és leadhatod a rendelésed a webáruházon keresztül is.

Itthon legtöbben lakástextil, vászon anyagokat és rövidárut kínálnak. Ezek közül kiemelkedően népszerűek és egyben a legdrágábbak a DIZÁJNER TEXTILEKET, kiegészítőket kínáló üzletek. Már itthon is elérhetők azok a meseszép textilek, amiket külföldi oldalakon nyálcsorgatva csodáltunk néhány évvel ezelőtt. Ezek jó minőségű, színpompás, mintás anyagok. Többnyire pamutvásznak, amik ruhától a táskákig sokféle célra felhasználhatók. Az eddig itthon ritkaságnak számító, mintás kötött anyagok is megjelentek amiket pólók, szabadidőruhák készítéséhez használhatunk. Már több helyen Öko-Tex  minősítésű, organikus anyagokat is lehet vásárolni, ami kisbabáknak, érzékeny bőrűeknek ajánlott. Az árak kétségtelenül a legmagasabbak, ha a varrás idő és munkaigényét is hozzávesszük az elkészült és eladásra szánt termékünkhöz az ára igencsak magasra szökhet. Többnyire 3000-4000 Ft körül mozog az anyagok méterára, de akár 10 cm-t is vásárolhatsz mintánként.

Középkategóriában sok webáruházat találsz, ahol a kínálat nagyjából egyforma. Ugyanazok a minták jelennek meg, hiszen többségében ugyanott vásárolnak a fentebb említett nagykereskedőknél. Az árak és a kínálat átlagosnak mondható.

KÜLFÖLDÖN

Egy kis bátorsággal, némi nyelvismerettel, PayPal számlával már külföldről is rendelhetsz. Aliexpress, Ebay, Amazon, Etsy oldalain nincs olyan, amit ne találnál meg. Ezeken a nemzetközi kereskedelmi oldalakon rengetek méterárut, rövidárut, varrási kelléket is kínálnak. Sok eladó, főleg Kínából ingyen szállít. Nem kell ugyan szállítási költséget fizetned, cserébe pár hétig eltart mire megérkezik a csomag. Hát lássuk be azért Kína nem a szomszédban van. Sokan vásárolnak ezekről az oldalakról saját részre, de továbbértékesítésre is.  Nyilván nagyobb a kockázat ezért érdemes megnézni az eladó értékeléseit mennyire megbízható. Párszor már én is rendeltem és eddig nem volt gondom, sőt a vártnál hamarabb megérkeztek a csomagok.

Az árak a textileket, méterárukat tekintve nem mondhatók olcsónak, nagyjából 3000 Ft/yard körül mozognak. Egy yard kb. 90 cm.  Vannak többféle anyagból összeállított csomagok, amik fél, negyed yardokat, vagy még kisebb méreteket tartalmaznak. Erre figyelni kell az árak és mennyiségek összevetésénél. Szóval ha innen rendelsz akkor valamennyit spórolhatsz a szállításon, de lehet hogy nagyjából azonos áron már itthon is találsz hasonló anyagokat. Ami ezeken az oldalakon olcsónak számít és érdemes innen rendelni azok a rövidáruk és varráshoz szükséges egyéb kellékek. Igazi Kánaán. Ilyesmiket akár saját részre és továbbértékesítésre is érdemes vásárolni. Kis hazánkban sajnos nem nagyon van gyártás ezért az újdonságok, szépségek mind külföldről érkeznek.

Visszatérve még a dizájner textilekre a fabric.com oldalon rengeteg meseszép anyagot találsz, a hazai áraknál olcsóbban. Sokfelé szállítanak a világon, pechünkre Magyarország nincs a listán. Ha tudsz angolul és szeretnél rendelni, esetleg környező országokban él rokonod, ismerősöd aki bevállalja, hogy a csomagot átveszi és neked továbbküldi akkor hajrá! A szállítási költségeket nézd meg, számold ki hogy megéri-e! Szoktak lenni akciók és az első vásárlásból kedvezményt is adnak ha jól tudom. Én még nem próbáltam ki, de szívesen veszem ha valaki megírja a tapasztalatait.

HIRDETÉSI OLDALAK

Alkalmi vételekhez juthatsz a hazai hirdetési oldalakon is. A Jófogás, Teszvesz, Vatera és a hasonló oldalakon is hirdetnek textileket, rövidárukat. Itt az árak és a minőség is nagyon vegyes. Többnyire magánszemélyek, de cégek is hirdetnek. Sok kreatív alapanyagot találhatsz még a Meska  alkotók boltjában is.

FACEBOOK

facebook

A Facebook is óriási lehetőségeket rejt. Vannak zárt és nyilvános csoportok amikhez csatlakozhatsz ha eladni vagy vásárolni szeretnél. Itt is jelen vannak kereskedők és magányszemélyek egyaránt. Igazi kincsesbánya rejtőzik itt, sokféle alapanyag, többnyire kedvező árakon. Az adás-vétel úgy zajlik, hogy az eladó feltölti a termékeit képpel, árral, leírással és a vételi szándékot és mennyiséget a kép alatt hozzászólásban kell jelezni. Ezután a felek felveszik egymással a kapcsolatot privát üzeneten keresztül és egyeztetik a fizetés és szállítás részleteit. Remek üzletek köttetnek így, érdemes csatlakozni.

Ilyen például: Add el méterárud, rövidárud, Méteráru/textil adok-veszek stb…

TEXTILORSZÁG WEBÁRUHÁZA

logo4

Felmerül a kérdés, hogy hová tartozik Textilország webáruháza?

Ez a kis méteráru és rövidáru webáruház, egyelőre csak online elérhető, boltunk sajnos nincsen. A fenti palettán oda helyezném  ahol most nagy űr tátong. Ez pedig az online vagyis bárhonnan elérhető, hivatalosan működő, olcsóbb, de jó minőségű méterárukat és rövidárukat kínáló webáruház, OUTLET. A kínálat folyamatosan változik, nem tartunk nagy készleteket, egész végeket, viszont sokféle anyag megtalálható nálunk. Sok anyagunk limitált és máshol nem kapható, így a nálunk vásárolt textilekből és rövidárukból egyedit alkothatsz. Az árakat igyekszünk a lehető legalacsonyabban tartani úgy, hogy közben a minőségre is odafigyelünk. Azoknak szeretnénk kedvezni, akik szeretnének nagykereskedelmi, vagy még alacsonyabb árakon vásárolni kis tételben. A jó minőséggel párosuló, átlagnál alacsonyabb ár fontos azoknak a készítőknek, akik eladára varrnak és azoknak is, akik szeretnék saját készítésű ruhadarabokkal csökkenteni a kiadásaikat.

A személyzet mindössze két fős, szóval lehet, hogy nem minden tökéletes. A kínálatunkat igyekszünk bővíteni, a webáruházat minél felhasználóbarátabbá tenni, fejlődni, a rendeléseket legjobb tudásunk szerint teljesíteni. Bármilyen kérdést, kérést, észrevételt, kritikát szívesen veszünk. Ha valami nálunk nem kapható segítünk abban is, hogy hol, honnan szerezheted be.

Nézz körül nálunk is, az nem kerül semmibe. Hátha pont ITT találod meg amit keresel 🙂

webshop-gomb-kicsi

Kicsit hosszúra sikerült ez a bejegyzés, de remélem hasznos volt. Ha legalább egy hasznosítható ötletet találtál, megköszönöm ha itt hozzászólásban vagy akár a Facebookon megírod az észrevételedet vagy nyomsz egy lájkot. 🙂

Jó anyagbeszerzést kívánok!

Share

Amit a kötött anyagokról tudni kell – AZ ALAPOK

$
0
0

Az utóbbi években egyre népszerűbbek a kötött anyagok, pólóanyagok, jerseyk, passzék. Pár évvel ezelőtt még alig-alig akadt aki hozzá mert nyúlni ezekhez a rugalmas anyagokhoz lévén, hogy a vásznakkal, szövetekkel szemben a varrása okozhat némi nehézséget. Talán egy hangyányit Textilország blogja is hozzátett ezeknek az anyagoknak egyre növekvő sikeréhez, hiszen a közel hat év alatt már számos bejegyzés született arról, hogy egyáltalán nem lehetetlen ezekből az anyagokból otthon, akár háztartási varrógéppel szép és hasznos holmikat varrni.

Íme egy kis visszatekintés ITT

Több hazai webáruházban, vagy akár külföldi rendelés útján is hozzá lehet már jutni jó minőségű, egyszínű vagy akár mintás kötött anyagokhoz.  Ez a tendencia úgy gondolom egyre csak nőni fog. Örvendetes ez a népszerűség, azonban úgy látom sokan nincsenek tisztában a kötött anyagok megnevezéseivel, felhasználási területeivel. Mi az, hogy pamut, futter, pólóanyag, jersey, sztreccs, bolyhos, hurkos, egyoldalas, bordás, piké, stb…?
Megdöbbentően nagy a homály a fejekben a kötött anyagok beazonosításával kapcsolatosan. Lépten-nyomon belefutok abba, hogy sokszor méteráruval foglalkozó, mondhatni szakmabeli embereknek is gondot okoznak az alapvető kifejezések. Ha ez igy van, márpedig szerintem elég gyakori, honnan informálódjon a vásárló?

Ebben a bejegyzésben szeretnék némi támpontot adni az eligazodáshoz.

DSCF0760 DSCF5387 DSCF53731

ALAPOK

Most egy kicsit szárazabb rész következik, hogy az alapokat tisztába tegyük, de ígérem nem nyújtom hosszúra.

A SZÖVÖTT anyagok két fonalrendszer (lánc-, és vetülékfonalak) merőleges kereszteződésével jönnek létre. Ezzel szemben a KÖTÖTT anyag egymásba kapcsolódó, egy vagy több fonalból  képzett szemek összefüggő rendszere. A köztudatban jersey, dzsörzé anyagnak is nevezzük de sokféle kötött anyag létezik. Elsőre talán a pólóanyagok, jutnak eszünkbe de kötött anyag például a plüss, a frottír, a futter és a műszőrme is. Felhasználási területük sokrétű, a fehérneműtől, a pólókon, felsőkön át a szabadidőruhákig rengeteg célra használjuk. Leegyszerűsítve az alábbi képen jól látható a szövéssel és a kötéssel készült anyagok közötti különbség.

Fabric-Structures

Sokan tudnak kötni és ezért ismerős lehet, hogy a kötött anyag szemekből épül fel. A szemek azok a kis hurkok amik egymásba kapcsolódnak. A szem részei:

  • Szemfej – a szem felső íves része
  • Szemszár – a szem két oldali egyenes szakaszai
  • Szemláb –  a két alsó íves szakasz

A szemek vízszintesen szemsorokat, függőlegesen szempálcákat vagy szemoszlopokat alkotnak.

A KÖTÖTT ANYAGOK, KELMÉK KÉT CSOPORTJA

  • Egyfonalas vagy vetülékrendszerű
  • Többfonalas láncrendszerű kelmék

kotes

EGYFONALAS, VETÜLÉKRENDSZERŰ KÖTÖTT ANYAGOK

  • legalább egy fonal szükséges a szemképzéshez
  • a szemek keresztirányban képződnek
  • bomlékony, szemfelfutásra hajlamos
  • kötéssel vagy hurkolással készül

TÖBBFONALAS, LÁNCRENDSZERŰ KÖTÖTT ANYAGOK

  • több fonal szükséges a szemképzéshez
  • a szemek hosszanti, vagyis szempálca irányban futnak, cikkcakk vonalban
  • az anyag nem bomlékony, szembiztos
  • hurkolással készül

Eddig a száraz tankönyvízű alapok. Ha mélyebben is szeretnéd tanulmányozni a kötött anyagok gyártási folyamatát akkor, érdemes beszerezni néhány tankönyveket.  Én a Magyar Divat Intézet Textil-, és ruhaipari anyag és áruismeret című könyvét használtam forrásként.

A LEGGYAKORIBB SZARVASHIBÁK

  • Előfordul, hogy ezeket a kötött anyagokat PAMUT néven emlegetik, és ezzel nem a pamutra mint alapanyagra gondolnak, hanem magára a kötött anyagra. Ez borzasztóan zavaró és megtévesztő, ugyanis a kötött kelmék alapanyaga sokféle lehet. Természetesen készülhet pamutból, gyapjúból, viszkózból és más szintetikus szálakból, illetve ezek keverékéből. Szögezzük le a pamut alapanyag és nem anyagfajta!
  • Egy másik gyakori hiba a rugalmas, elasztikus, sztreccs kifejezések nem megfelelő használata. A kötött anyagoknak jellemzője, hogy többé kevésbé nyújthatók, rugalmasak, ennek mértéke kötésmódtól és anyagösszetételtől függően változik. Ezekről konkrétan is lesz majd szó az egyes anyagfajtáknál. A sztreccs és elasztikus anyagokban mindig van rugalmas szál, általában lycra vagy elasztán. Minél több annál rugalmasabb az anyag, vagyis erőteljesen nyújtható és eredeti méretét könnyen vissza is nyeri. Egy 100% pamut kötött anyag lehet némiképp rugalmas, de sztreccsnek vagy elasztikusnak semmiképp sem nevezhető.
  • A legtöbb gond az anyagfajták ismeretének a hiányából adódik. Mik a pontos elnevezések? Melyik milyen tulajdonsággal rendelkezik? Mire használható? Hogyan célszerű varrni? Ezzel részletesen is foglalkozunk részletesen is a következő részben.

Ha velem tartasz megtudod majd különböztetni az egyfalas, kétfalas, bordás, interlock, futter, piké és hasonló kötött anyagokat. Sok fotóval jövök majd, talán még egy videó is összejön.

Share


Ti kérdeztétek…

$
0
0

Az elmúlt napokban a megrendelések teljesítése töltötte ki a napjaim nagy részét, de igyekszem folytatni a kötött anyagokról szóló sorozatot, mert tudom nagy szükség van rá.

Érkezett pár kérdés a témával kapcsolatban. Ezekre igyekszem most gyorsan válaszolni, aztán remélem a nagy és átfogó bejegyzésre sikerül időt szakítanom.

DSCF53731

CSILLA KÉRDÉSE

“Köszönöm, hogy némiképp eloszlattad írásoddal a fejemben lévő homályt! Maradt még… :)A napokban vásároltam pólóanyagot (ezt kértem!!!) azon célból, hogy 3 hónapos babának body-t varrjak. Nem varrtam, mert nem mertem. Már az üzletben is gyanús volt, de otthon már végképp, hogy nem pólóanyag, (95% pamut 5%elasztán összetételűt szerettem volna)amit eladtak nekem. Alig tudtam szétszedni az összehajtogatott anyagot, mert sztatikusan fel volt töltődve. Ilyet csinál egy 95%-os pamuttartalmú anyag? Ugye nem?! Kérlek segíts az alábbi döntésben! Az Eurotextil kínálatában találtam ezt: “100%pamut, Mintás babapamut jersey. 40 fokon mosható,avatandó!” – ebben nincs elasztán, alkalmas ez az anyag body, rugdalózó varrására??? Ha nem, milyen anyagot keressek? Előre is köszönöm a válaszod!”

Egy magas pamuttartalmú anyagnak bizony nem szabadna feltöltődnie. Ha ez történt valószínűleg valamilyen műszálas, vagy kevert szálas anyagról lehet szó. Ezt könnyen ellenőrizheted ha levágsz egy kis darabot az anyagból és óvatosan meggyújtod. Erről írtam már korábban a “Nem tudod miből van? -Gyújtsd meg!” című bejegyzésben. Röviden a pamut nagy lánggal, erősen füstölve ég, a füst szaga jellegzetes papírhoz hasonló, némi világos szürke hamu marad utána. A műszál olvadva, csöpögve ég, szúrós szagú és kemény elmorzsolhatatlan olvadék keletkezik.

A 100% pamut jersey nem feltétlenül alkalmas body vagy rugdalózó varrására, ugyanis a kötésmódtól függően más-más a rugalmassága. A 100% pamut, egyfalas pólóanyag például csak kis mértékben nyúlik és nem túl rugalmas. Bodyhoz jó ha van benne néhány % rugalmas szál. Ezzel szemben a kétfalas pólóanyag 100% pamuttal a kötésmódja miatt nagyon jól nyújtható. Ilyen az interlock kötésű anyag is. Már el is érkeztünk oda, hogy nagyon meg kellene írnom a kötött anyagokról szóló bejegyzés folytatását, hogy ezeket az anyagokat alaposabban be is mutassam. Igyekszem ígérem. Alapvetően babaruhához érdemes olyan anyagot keresni amiben van egy kis lycra vagy elasztán. Ezektől kellemesen rugalmas lesz az anyag és kényelmesebb öltöztetni a babát. Jók a kétoldalas, vagy kétfalas anyagok is, sok babaruha készül belőlük. Annyit érdemes tudni ezekről, hogy az anyag hordás közben kissé megnyúlik, de mosás után visszanyeri az alakját a ruhadarab.

ADÉL KÉRDÉSE

“Szia! Nagyon örülök, hogy megint írsz a ezekről az anyagokról, mert nekem nagyon sokat segít. Én is a blog hatására fogtam bele a jersey anyagok varrásába, a gyerekeknek varrtam már trikót, nadrágot. Sokszor régi ruhákat újrahasznosítva, néha új anyagokat vásárolva. De nem mindig sikerült jó anyagot választanom az adott célra, néha nem volt elég rugalmas, vagy elég puha. Remélem ezeket a bejegyzéseket olvasva már ügyesebben tudok választani:).
Írnál majd a búvár/scuba jersey-ről? Láttam megjelenni ezeket a textil boltban, de nem tudom mire lehet használni, és hogyan lehet varrni.
Előre is köszönöm:)”
 Örülök, hogy ezek az írásaim segítenek eligazodni az anyagok világában. Többen is jelezték már, hogy a blog hatására kezdtek el varrni, ez külön öröm számomra. Sokszor kicsit egyoldalúnak érzem a blogolást, mert visszajelzések hiányában nem tudom mi történik a túloldalon. Ezek a kedves sorok mindig megerősítenek abban, hogy érdemes folytatni. Köszönöm.

A scuba jersey-ről annyit tudok, hogy kétoldalas, rugalmas poliészter anyag, amihez lycrat adnak a rugalmasság miatt. Sima, egyenletes felületű a neoprén anyaghoz hasonló. Igazából még nem varrtam ilyen anyagot így nincs tapasztalatom, de mindenképpen beszámolok ha kipróbáltam.

MARIKA KÉRDÉSE

“Sajnos érzékeny a bőröm, nem tudom elviselni a műszálas holmikat, a kínai üzletekben kapható “100% pamut” pizsamáktól is viszket a bőröm. Lakóhelyem (Siófok) valamennyi méteráru-boltját bejártam, de nem kaptam pizsamának való anyagot. Egy helyen kaptam flanelt, varrtam is pizsamanadrágot, de már meleg. Lehet kapni olyan vékony anyagot, ami nem műszálas? Pólóanyag, batiszt, krisztina, stb.? Előre is köszönöm a választ.”

A műszálas holmik gyakran váltanak ki allergiát, nem mindenki viseli el ezekkel az anyagokkal való közvetlen érintkezést. A kínai ruháknál a festés minősége és a szállítás miatt lehetnek az anyagban olyan vegyszerek amik fokozzák az irritációt. Az üzletekben kapható ruhák java része Kínából és más távol keleti országból érkezik. A hosszadalmas szállítás miatt kezelik a ruhákat különböző penészesedés gátlóval, gombaölőkkel és ki tudja mikkel. Tégy a mérgező ruhák ellen! című bejegyzésben volt erről bővebben is szó.

Szerencsére manapság már sok helyen kapni olyan anyagokat amik valóban pamutból készülnek. Egyre több a minőségi anyagokat forgalmazó webáruház, vásárolhatsz öko, bio textileket is. Nem feltétlenül kell a helyi méterárubolt kínálatára hagyatkozni. Internetes rendelés előtt érdemes kis anyagmintát kérni, főleg ha nagyobb mennyiséget szeretnél vásárolni, vagy esetleg bizonytalan vagy. A magára valamit is adó webáruházak nem zárkóznak el ettől és akár díjmentesen is küldenek mintát. Nem szégyen, nem ciki kérdezni! A pénzedet ismeretlen ember, sosem látott termékéért utalod át. Ha bármi nem világos a megvásárolni kívánt textillel kapcsolatban előtte kérdezz az eladótol telefonon, vagy akár e-mailben! Textilország webáruházában is vannak pamut anyagok, a készlet folyamatosan változik, mert nem tartunk nagy mennyiségeket raktáron. Érdemes szétnézni időnként. Bármikor, bármilyen kérdés merül fel igyekszem/igyekszünk válaszolni.

Share

Pamut vagy viszkóz?

$
0
0

Korábban írtam már arról, hogy ha egy kelmét lángpróba alá vetünk és megfigyeljük az égés milyenségét nagy vonalakban meg tudjuk állapítani az alapanyag összetételét.

A PAMUT és a VISZKÓZ égéspróbájakor viszont szinte teljesen ugyanazt az eredményt kapjuk. Mindkettő természetes alapú, a pamut gyapotból, a viszkóz fából, cellulózból készül. Ez utóbbit vegyi úton állítják elő.

letöltés

Ha szeretnéd megállapítani hogy egy textil alapanyaga pamut vagy viszkóz akkor van még egy apró trükk amit bevethetsz.

Ez nem más mint a szakítópróba!

  • Húz ki egy szálat az anyagból!
  • Fogd meg a két végét erősen!
  • A szál közepét tartsd vékony vízsugár alá, úgy hogy csak egy rövid szakaszon legyen nedves!
  • Szakítsd szét a szálat!

A VISZKÓZ középen a nedves résznél elszakad. A PAMUTSZÁL viszont csak a száraz résznél szakad el. Ennek az az oka, hogy a pamutnak nagy a nedves szakítószilárdsága, a viszkózé pedig kicsi.

Share

Amit az EGYFALAS pólóanyagról tudni kell

$
0
0

A kötött kelmék manapság varrós körökben méltán közkedveltek, ám annál kevésbe ismertek. Értsd: sokan nem ismerik a kötött kelmék elnevezéseit, jellemzőit, felhasználásuk módját, nem tudnak különbséget tenni közöttük. Pedig különbségek vannak, mégpedig nem is kicsik. Nemrégiben a sorozat BEVEZETŐJÉBEN tisztáztuk az alapfogalmakat, most rátérnék a konkrét kelmetípusokra. Szeretnék minden típusnak külön bejegyzést szentelni, hogy kellőképpen kivesézhessük őket. Ebben a bejegyzésben az EGYFALAS vagy EGYSZÍNOLDALAS anyagról lesz szó részletesen.

csegy-almazold3

EGYFALAS PÓLÓANYAG, JERSEY

A kötött kelmék közül az egyfalas vagy más néven egyszínoldalas kötésű anyaggal találkozhatsz a leggyakrabban. Ez a legegyszerűbb és legelterjedtebb kötésmód. Angolul SINGLE JERSEY-nek nevezik, magyarul is nevezhetjük dzsörzének vagy pólóanyagnak. Valóban pólók, felsők, de sokszor a fehérneműk anyaga is. Ha tudsz kötni akkor minden bizonnyal ismerősen hangzik a sima és a fordított kifejezés. Ezt az anyagot arról ismerheted fel legkönnyebben, hogy a színoldalán sima, a fonák oldalán pedig fordított kötésmód látszik. Természetesen a fonal vékonysága okán  a kötött pulóverekhez képest sokkal kisebb méretűek a szemek, a rajzolat azonban jól kivehető.

egyfalas

 

FŐBB JELLEMZŐK

Kelmeszélek sodródása

Az egyfalas anyag egyik jellemző tulajdonsága, hogy a szélei sodródnak. Ha van az anyagban rugalmas szál, akkor ez még fokozottabban jelentkezik. A széltében az anyag színoldala felé, hosszában pedig a fonák oldal felé papirusz tekercsként pöndörödő anyagszél nem kis problémát jelent a szabásnál és a varrásnál. Gyártáskor a széleket speciális anyaggal merevítik, ami mosás után eltűnik az anyagból. A kiszabott részek szélei is sodródnak, ami némileg csökkenthető gőzöléssel, vasalással, esetleg össze is lehet fércelni az egyes részeket varrás előtt. Én nem szoktam sem vasalni sem fércelni. Az összevarrandó részeket beigazítom a varrótalp alá és varrás közben igyekszem kisímítani az anyagszéleket. Tisztázó géppel még könnyebb a varrás, hiszen a fölösleget a kés egyidejűleg le is vágja. Összevarrás után már nincs gond.

egyfalas1

Ebből a hátrányos tulajdonságból viszont előnyt is kovácsolhatsz. Például nem feltétlenül kell szegni a póló alját, mivel az amúgy sem bomlékony anyag feltekeredve megkímél a rugalmas anyagok szegésének procedúrájától. Pillanatok alatt előáll a spagettipánt, megkötő, hiszen a levágott anyagcsíkot elég hosszirányban meghúzni. Vághatod hosszában vagy széltében is a pántot, mindkét esetben pöndörödik, csak másként, ahogy fentebb már említettem. Ha összevarrod a csíkokat pólófonal lesz belőle, lehet szőni, kötni, horgolni. Kinyúlt, elhasználódott pólók újrahasznosításához is jó módszer, érdemes kipróbálni. A PINTEREST oldalon gyűjtöttem is ehhez jó néhány ötletet. ITT nézelődhetsz kedvedre.

yarn

Szemfutás

Az egyfalas anyagnak nagy a szemfutási hajlama. Ez a jelenség a harisnya felfutásához hasonló. Ha az anyag egy ponton megsérül a szemek kapcsolata megszakad, kicsúsznak egymásból és a hiba tovább terjed. A vágott szélnél nem annyira jellemző a felfutás, viszont ha az anyagon belül szakad meg a szál akkor bizony futhatunk az ecetes ollóért. Egyfalas anyag varrásához nagy-nagy segítség a gömbhegyű jersey tű. A tűfajtákról és használatukról korábban már írtam, ITT olvasható a bejegyzés. Sima tűvel varrva előfordulhat, hogy sorozatos szemfutást idézünk elő az egyfalas anyagban. Én is jártam ám így. Emlékszem még tizenéves voltam és egy gyönyörű, kék virágos jersey-ből varrtam blúzt magamnak. Nagyon szerettem azt az anyagot és büszke voltam magamra, hogy sikerült gallért is varrnom. Aztán rövid idő után a tűszúrások mentén mindenhol megindultak a szálak. Sajnos menthetetlen volt, borzasztóan sajnáltam :(.

Nyúlás, rugalmasság, varrás

Az egyfalas pólóanyag némiképp rugalmas és nyújtható. Ha nincsen az anyagban rugalmas szál akkor csak némiképp, ha viszont néhány százalék lycra vagy elasztán is kerül bele, akkor kifejezetten rugalmas, elasztikus is lehet. 100% pamut, poliészter, viszkóz vagy egyéb műszálas, egyfalas pólóanyagtól vagy akár ezek keverékétől sem szabad tehát túl nagy rugalmasságot várni. Ha ilyen anyagból varrsz, lehetőleg inkább bővebb fazonú és ne szűk szabású legyen a ruhadarab. A rugalmas szállal készült egyfalas anyagok azok, amik igazán alkalmasak szűkebb ruhákhoz, baba és gyerekholmikhoz. Tény, hogy varrni viszont nehezebb.

Kötött anyag lévén alapvetően rugalmas öltéseket érdemes használni, hiszen ha csak sima egyenes öltéssel varrunk a szál a ruhadarab viselése, fel-levétele során megfeszül és a varrat elszakad. A legjobb megoldás a tisztázó gép, a lock és a fedőző, azonban sima háztartási varrógéppel is varrható, akár cikk-cakk, akár overlock öltésekkel. A fedőző varratát jól imitálja például az ikertűs varrás, ami ráadásul még rugalmas is. Ha nincsen az anyagban rugalmas szál, akkor néhol, például hosszirányban egyenes öltéssel is varrható az egyfalas pólóanyag, persze ha nem túl szűk fazonú a ruhadarab és nincs a varrás nagyobb nyúlásnak kitéve. A lock és fedőző gépek jellemzőiről ITT írtam bővebben.

Elcsavarodás

Már biztosan találkoztatok azzal a bosszantó jelenséggel, amikor a póló vagy nadrág oldalvarrása elcsavarodik. Mosás hatására ez még inkább fokozódik. Sajnos ez az egyfalas anyag egyik negatív jellemzője. Utólag nem nagyon lehet vele mit kezdeni. Nem minden esetben a rossz szabás az oka, de tény, hogy szabáskor nagyon oda kell figyelni a szemsorok és szemoszlopok irányára.

Alapanyagok

Az egyfalas jersey készülhet pamutból, poliészterből, viszkózból egyéb szintetikus anyagokból, illetve ezek bármilyen keverékéből. Mint már említettem fentebb néhány százaléknyi rugalmas szál többnyire lycra, elasztán nagyon jót tesz az anyagnak. Baba és gyerekruhákhoz legjobb a 100% pamut és a pamut-rugalmas szál keverék. A viszkóz is sok jó tulajdonsággal rendelkezik. Kényelmes, kellemes, kissé hűvösebb tapintású anyag, ami főleg női ruhákhoz nagyon jó, sokan szeretik is. A viszkózról érdemes tudni, hogy természetes alapanyag, de vegyi úton állítják elő, így átmenetet képez a természetes és szintetikus anyagok között. A műszálas anyagokat sokan nem kedvelik, van akiknél bőrallergiát is okoznak vagy csak szimplán kellemetlen érzés a viselésük. Jó légáteresző, nedvességleadó tulajdonságuk miatt főleg sportruházat készítésére használhatók. Az ilyen technikai sportruhákhoz általában jó minőségű, finom poliészter anyagokat használnak, némelyik egészen kellemes viselet. Gyenge minőségű kevert szálas jersey anyagok hajlamosak a kibolyhosodásra. A felületükön a szálakból göbök képződnek, ami nagyon kellemetlen érzés és igénytelen látvány. Már biztosan találkoztatok ezzel a jelenséggel, ami a “100%-os pamut” kínai ruhák jellegzetessége. Na jó, nem csépelem a kínai anyagokat, tudnak jókat is gyártani, csak azokat általában nem a kínai boltok polcain találjuk.

Színek, minták

Egyszínű egyfalas jersey anyagokhoz általában könnyebben hozzá lehet jutni. Vannak magyar gyártók és a nagykereskedések importálnak is. Csíkos és nyomott mintás anyagokból viszont kevesebbet találunk, főleg ha pamut. Kis hazánkban sajnos nem nagyon gyártanak jó minőségű, nyomott mintás pólóanyagokat, csíkosakat is elvétve. Amiket dizájner textileket árusító webáruházakban látni, azok mind külföldön készülnek. Az utóbbi években egyre több ilyen webáruház nyílt, ami örvendetes, noha a pénztárcát nem igazán kímélik. Viszkózból nagyobb a szín és a mintaválaszték, de ezek is importból származó anyagok.

Azt hiszem nagyjából átvettük az egyfalas anyag jellemzőit. Remélem semmit sem hagytam ki. Ha bármilyen kérdés felmerül szívesen válaszolok.

Share

Kinőtt pólók új élete

$
0
0

A lányom pici kora óta nagyon öntudatos az öltözködés terén és mivel lassan, de biztosan közeleg a kiskamasz korszak ez egyre inkább fokozódni látszik. Már hosszú ideje lemondtam arról, hogy befolyásolni próbáljam a nekem tetsző stílus irányába. NEM és NEM.  Neki saját stílusa van, ami az enyémmel ritkán találkozik, ezt el kellett fogadnom. Manapság csak és kizárólag előre egyeztetett tervek, anyagok, minták alapján varrok neki ruhákat, mert lássuk be eléggé hamvába holt dolog órákat tölteni egy ruha megvarrásával, amit a tulajdonosa nem hajlandó hordani. Szokásunkká vált, hogy évszakváltások alkalmával közös gardróbrendezést tartunk, melynek keretében átnézzük, hogy melyek azok a ruhadarabok, amik már kicsik, de egy kis átalakítással még menthetőek. Mindig akadnak kedvenc pólók, felsők amik kapnak még egy esélyt. Itt a blogon már jópár pólómentő bejegyzés íródott.

Most egy rém egyszerű, gyorsan kivitelezhető és trendi ötletet hoztam, amihez csupán két kinőtt felsőre van szükség.  Ebben az esetben kettőből lesz egy, de még így is jobban járunk, minta mindkettőt kidobjuk és újat kellene vennünk.

TRENDI ROJTOS FELSŐ KÉT KINŐTT PÓLÓBÓL

20160614_162045_HDR

ELKÉSZÍTÉS MENETE

VÉGY KÉT KINŐTT PÓLÓT!

Biztosan akad legalább két felső, ami már pocakvillantó, de még nem túl szűk, jó állapotú és jó a mintája. Az egyik lehet egy középmintás, a másik egyszínű, de anyagukban és színükben mindenképp harmonizáljanak.

Fontos, hogy EGYFALAS JERSEY anyagból legyenek! Ha nem ismered ezt a fajta anyagot ITT mindent megtudhatsz róla.

  • A mintás póló alját a felhajtás mentén vágd le! Ez lesz a felső rész.
  • A toldáshoz a másik pólót hónaljvonal alatt vágd el tetszőleges magasságban, attól függően, hogy milyen hosszúra szeretnéd majd az új felsőt.
  • Illeszd össze a két elvágott darabot úgy, hogy a toldást a felső rész alá teszed. Legalább 10-15 cm-nyi átfedésben legyenek!
  • Férceld vagy tűz meg gombostűvel és varrd össze a két részt! Rugalmas anyag lévén érdemes ikertűvel, overlock vagy cikkcakk öltéseket használni. Jó megoldás a közbeöltős cikkcakk is.
  • A felső rész túlnyúló részét vagdosd be 1,5-2 cm szélességben! A vágás kevéssel a varrásvonal alatt végződjön!
  • Húzd meg a bevagdosott szálakat, így a vágott szélek befelé sodródnak.

Ezzel el is készült a trendi rojtos póló. 🙂

Remélem tetszett az ötlet! Próbáld ki Te is!

Share

Fej sapkák fotózásához

$
0
0

Sokan készítenek baba-, és gyereksapkákat és bizony az eladást nagymértékben befolyásolja, hogy az elkészült darabot hogyan fotózzuk. Kiterítve nem minden fazon mutatós és nem biztos, hogy mindig van kéznél modell. Lehet venni természetesen műanyag manöken fejet, újszülött mérethez használnak fagolyót vagy játékbabát. Én most egy textilből készült fejformát mutatok, amit gyorsan, olcsón és többféle méretben el tudsz készíteni.

fej

HOZZÁVALÓK

  • Nyers színű vászon vagy gézanyag
  • Töltő vlies, vagyis tömőanyag

fej2

ELKÉSZÍTÉS

  • A vászonból vágj egy darabot! Lehet négyzet vagy kör.
  • A tömőanyagból gyúrj össze körülbelül annyit amekkora fejet szeretnél!
  • A vászon anyagba csomagold be a tömőanyagot!
  • Jó szorosan tekerd köré és rögzítsd ragasztóval vagy pár öltéssel! Egy textil labdát kell kapnod. Ha még nem tökéletes a fejforma akkor se aggódj!
  • A vászon anyagból tépj vagy vágj 3-5 cm-es csíkokat!
  • A csíkokat több rétegben tekergesd szorosan a labda köré úgy, hogy szép szabályos fejformát kapj!
  • Az anyag végét pár öltéssel vagy ragasztópisztollyal rögzítheted.

Ezzel készen is vagy, fotózhatod a sapkákat!

Share

Viewing all 44 articles
Browse latest View live